Účel a výhody plávania kojencov
Život človeka je už od počiatku spojený s vodou, pretože už plod sa vyvíja vo vodnom prostredí. Vhodným spôsobom môžeme dieťa do vody vrátiť tak , aby bolo spokojné a hlavne , aby mu bol pobyt vo vode príjemný. Vhodným spôsobom znamená hlavne nič neuponáhľať a neurobiť chybu , ktorá by mohla mať za následok stratu prirodzeného pozitívneho vzťahu dieťaťa k vode. U dieťaťa môžeme veľmi rýchlo vytvoriť spojenie , že voda sa rovná niečo nepríjemné a dieťa ju bude odmietať. Dôležité je , aby malo dieťa vodu spojenú s príjemnými zážitkami a snažíme sa , aby bolo dieťa vždy usmiate.
Pobyt vo vode uspokojuje nielen psychické potreby dieťaťa, ale hlavne má pre neho veľký význam z hľadiska zdravotného a aj výchovného.
Pobyt kojenca vo vode má kladný vplyv na rozvoj jeho motorických schopností, vytrvalosti , pozornosti a rozvoj citového a pohybového vývoja .
Zo zdravotného hľadiska má plávanie dobrý vplyv na :
zdravý spánok dieťaťa
má priaznivé účinky na srdcovo – cievny systém
posiľuje chrbtové svaly a tým podporuje správne držanie tela a zakrivenie chrbtice
posiluje krčné svalstvo dieťaťa
zvyšuje kapacitu pľúc
pomáha pri bolestiach bruška a nechutenstve , zlepšuje sa črevná peristaltika
Pre deti zdravotne oslabené, alebo s nejakým druhom postihnutia je plávanie spolu s vhodnou lekárskou starostlivosťou a rehabilitáciou spôsob ako pomáhať optimalizovať zdravotný stav dieťaťa a doháňať vývojový deficit.
Vhodná a šetrná pohybová stimulácia vo vodnom prostredí môže prispieť k zmierneniu zdravotných, telesných, pohybových a psychických problémov dieťaťa a k celkovému správnemu vývoju.
Z psychického a citového vývoja dieťaťamá plávanie blahodárny vplyv na :
upevňovanie psychickej väzby s rodičom
rozvíjanie komunikačných schopností
podporuje hygienické návyky
osamostatňovanie dieťaťa
rozvíja jeho poznávanie a nadobúdanie nových skúseností
dieťa má možnosť spoznávať nových ľudí a deti
stále prichádza do kontaktu s novými vecami a tým stráca strach z nových situácií
Zvláštnou a veľmi významnou kapitolou v plávaní detí je otužovanie.
Otužovaním dieťa získava schopnosť ľahšie odolávať ochoreniam. Priaznivo pôsobí na látkovú výmenu, prekrvenie pokožky dieťaťa , zvyšuje obeh krvi.
Hygienické a bezpečnostné zásady pre plávanie kojencov a batoliat v Baby clube Bublina
Prosíme o dôsledné dodržiavanie týchto zásad, myslite pritom prosím na svoje deti. Voda v bazéne je pred každým plávaním čerstvo napustená, niekoľkokrát precirkulovaná a prečistená a našou snahou je zachovať jej kvalitu po celú dobu nášho plávania.
Hygienické zásady
1. Vždy dostatočne dlhú dobu pred začiatkom lekcie budú celé priestory bazénu, vrátane vstupného priestoru, spŕch a šatní mechanicky vyčistené a vydezinfikované dezinfekčným prostriedkom.
2. Všetky predmety, ktoré bude Baby club pri svojej činnosti používať ( hračky, podložky pre deti, nočníky a rôzne pomôcky budú pred začiatkom lekcie umyté a vydezinfikované.
3. Pred vstupom do šatne je každý rodič a návštevník povinný sa vyzuť.
4. Počas trvania lekcií plávania s kojencami a batoľatami bude prevádzka pre iných návštevníkov zatvorená.
5. Rodič prichádza s dieťaťom na lekciu plávania 15- 20 min. pred začatím lekcie z dôvodu aklimatizácie dieťaťa , prípravy na plávanie a prevedenia hygienických zásad.
6. Po vstupe do zariadenia sa rodič s dieťaťom v priestoroch recepcie vyzlečie, prezuje, odloží si veci a kočiare.
7. Pred vstupom do priestorov bazénu je každý rodič povinný v priestoroch šatne, kde sa nachádzajú sprchy, riadne si osprchovať celé telo, vrátane vlasov. Rodič ani dieťa nepoužívajú pred vstupom do bazénu krémy a iné kozmetické prípravky (matka líčidlá a podobne). Taktiež je zákaz vstupu so žuvačkou.
8. Každé dieťa pred vstupom do bazénu rodič osprchuje a oblečie mu vlastné detské plavky s priliehavou gumičkou okolo nožičiek.
9. Do bazénu nebude mať prístup rodič ani dieťa trpiace akoukoľvek infekčnou chorobou, dieťa ktorému lekár pobyt v bazéne neodporučil a každý kto nedodrží hygienické zásady v plnom rozsahu. Pri najmenšom podozrení na akúkoľvek chorobu infekčného charakteru rodiča, alebo dieťaťa, nebude im vstup do bazénu dovolený.
10. Rodičia aj deti budú kontrolované inštruktorkou Baby clubu.
11. Rovnako inštruktorka, ktorá bude s rodičmi a deťmi v priamom kontakte sa zaväzuje plniť predchádzajúce hygienické zásady v plnom rozsahu.
12. Maximálny počet rodičov s deťmi v bazéne je 6 až 8 osôb.
13. Teplota vody a vzduchu bude inštruktorkou dôsledne kontrolovaná.
14. V celých priestoroch bude dostatočný počet nočníkov, ktoré sú rodičia povinný vždy po použití vypláchnuť a vyčistiť.
15. Rodičia majú k dispozícii prebaľovacie podložky s umývateľným povrchom, ktoré sa nachádzajú v priestoroch šatne a v miestnosti, ktorá slúži na prebaľovanie a kŕmenie detí.
16. Počas lekcie plávania sa používajú hračky a pomôcky bez akýchkoľvek otvorov, vyberateľných častí, umývateľné a bezpečné , aby nedošlo k poraneniu. Po použití inštruktorka hračky a pomôcky očistí, vydezinfikuje, vysuší a uloží na určené miesto.
17. Pri znečistení vody zvratkami, hlienom, krvou, stolicou dieťaťa bude prevádzka okamžite prerušená, bazén vypustený a vydezinfikovaný.
18. Jedna lekcia trvá asi 30 min., lekciu vedie vyškolená inštruktorka kojeneckého plávania.
19. Po skončení lekcie má každý rodič svoje dieťa osprchovať, použiť prostriedok proti vysúšaniu pokožky, vysušiť hlavne ušká a zabezpečiť proti prechladnutiu. Pred odchodom domov je dôležité dieťa zadaptovať v priestoroch recepcie, aby neprechladlo.
20. So všetkými týmito zásadami budú rodičia vopred zoznámený a svojím podpisom potvrdia ich dodržovanie. Pokiaľ niektorý rodič nebude rešpektovať niektoré z týchto zásad bude musieť ukončiť návštevu kurzu.
Bezpečnostné pravidlá
-
Dozor a poskytnutie prvej pomoci zabezpečuje vyškolená inštruktorka držiteľka osvedčenia plavčík, záchranár
-
Po celú dobu pri bazéne si prosím svoje dieťa strážte, malé deti je nutné držať na rukách v polohe „klbka“.
3. Dvere je nutné otvárať opatrne – myslite na to, že za nimi môže byť malé dieťa.
4. Svoje dieťatko nespúšťajte z dohľadu, počas sprchovania je Vám k dispozícii detská ohrádka v priestoroch šatne.
5. Zvýšená opatrnosť je nutná u detí, ktoré sami behajú, počítajte so šmykľavou podlahou. Pri páde sa môže dieťa udrieť do zadnej časti hlavičky , čo môže mať za následok ľahký otras mozgu. Preto dieťa neustále strážte, držte za ručičku a nedovoľte voľné pobehovanie v priestoroch bazénu.
6. V bazéne prosím dávajte pozor , sledujte inštruktorku a pracujte podľa jej pokynov.
Ďalšie pokyny
-
Do vody môže ísť dieťaťom buď mamina, alebo aj ocko, k dispozícií sú šatne a sprchy aj pre nich.
-
Je nutné počítať s tým, že prvé dve až tri lekcie môže dieťatko plakať, než si zvykne na nové prostredie a nové tváre. Do bazénu si nezabudnite zobrať cumlík pre dieťa ak ho používa a fľašku s pitím.
3. Program vo vode je polhodinový a je zameraný na celkové spevneie telíčka dieťaťa, otužovanie, precvičovanie a prípadnú rehabilitáciu organizmu. Náš program podporuje komunikáciu s dieťaťom, rozvíja reč dieťaťa, pretože pri hrách používame rôzne básničky a pesničky, ktoré môžete s deťmi doma precvičovať. Kto bude mať záujem dostane texty našich básničiek a pesničiek. Pri spievaní a recitovaní prosím rodičov o pomoc – pridajte sa k nám !
V období napodobňovania 8-9 m pristupujeme k nácviku plaveckých spôsobov. Koordinácia ručičiek a nožičiek.
4. Základným predpokladom plávania je však zvládnutie vodného prostredia , hlavne potápanie a pohyb pod vodou. Celý nácvik ponoru prebieha nenásilnou hravou formou , deti do ničoho nenútime. A preto musíme počítať s tým, že niektoré deti zvládnu ponor skôr, iné neskôr. Vždy sa prispôsobujeme tempu dieťaťa a nič neurýchľujeme.
5 . Pri práci s dieťaťom sa môže stať, že sa dieťa nedopatrením napije, preto neustále dieťa sledujte a postupujte podľa pokynov inštruktorky. V prípade lognutia nezmätkujte, nevyťahujte dieťa prudko z vody , netraste s ním a nebúchajte ho po chrbátiku, úplne bude stačiť ak si dieťa priviniete k sebe a pokojným hlasom budete na neho hovoriť, prípadne ho zaujmete hračkou. Pri striekaní vody neodvracajte prosím tvár, dieťatko si toho čoskoro všimne a je treba, aby vedelo, že sa vody nebojí ani mama.
-
Často budeme dieťa pokladať na chrbátik a namáčať ušká – než si na túto polohu dieťa zvykne bude ju odmietať, je však veľmi dôležitá – posilňuje brušné svalstvo, krčné a chrbtové a táto poloha je dôležitá aj pre ďalší nácvik plávania. Nebudeme však deti do tejto polohy dávať násilím, ale skúsime ju aspoň každú lekciu .
-
Po plávaní je potrebné zostať s dieťaťom nejaký čas v priestoroch recepcie, aby dieťa nevyšlo von hneď po plávaní s mokrými vláskami a uškami.
-
Pokiaľ nemôžete ísť so zdravotných dôvodov plávať môže Vás ktokoľvek zastúpiť ( babička, deduško, teta, kamarátka....) Bola by škoda, aby dieťa neplávalo pokiaľ je zdravé.
-
Pokiaľ je Vaše dieťa choré a nemôžete sa zúčastmiť plávania treba vopred informovať inštruktorku.
-
Ak sa Vám bude naše plávanie páčiť, môžete pokračovať v ďalších kurzoch, ktoré na seba nadväzujú. Deti rastú a sú schopné pochopiť stále nové a náročnejšie prvky.
Prajeme Vám, aby Vám bolo s nami pekne a ,aby ste na chvíle, strávené so svojimi deťmi v našom Baby clube, v budúcnosti radi spomínali.
Starať sa bude o Vás Martina Vedejová - inštruktorka plávania a plavčík záchranár